Masz w zwyczaju zostawiać psa samego w samochodzie? Może czekać Cię poważna kara

Pozostawianie psa samego bez opieki w zamkniętym i nagrzanym aucie jest nie tylko zachowaniem niehumanitarnym, lecz może skutkować też poważnymi sankcjami prawno-administracyjnymi. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów przemawiających za tym, aby więcej tego nie robić.

Powód pierwszy: właściciel narażający psa na cierpienie podlega karze grzywny lub więzienia

W myśl art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U.2013.856) osoba, która znęca się nad zwierzęciem (w tym pozostawia je w samochodzie bez opieki i naraża na utratę zdrowia, a nawet życia) podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat. Prawo chroni w ten sposób zdrowie i życie zwierząt przed nieodpowiedzialnymi właścicielami. Niewinna z pozoru interwencja policyjna na parkingu supermarketu może skończyć się odebraniem czworonoga i skierowaniem sprawy na drogę postępowania administracyjno-karnego.

Powód drugi: męczenie zwierząt jest zachowaniem niehumanitarnym i niegodnym

Choć jest to rzecz oczywista, niektórym wciąż trzeba powtarzać te truizmy. Znęcanie się nad zwierzęciem, także w formie zmuszania go do siedzenia w nagrzanym zamkniętym samochodzie, z którego nie ma drogi ucieczki, jest świadomym skazywaniem go na powolną i bolesną śmierć. Każdy, kto lekceważy cierpienie psa pozbawionego dostępu do wody i świeżego powietrza powoli się odwadniającego i tracącego siły, powinien przetestować ten stan na samym sobie. Wówczas lepiej zrozumie dyskomfort i realne zagrożenie, na które naraża żywe stworzenie.

Powód trzeci: podczas próby ratowania zwierzęcia może dojść do uszkodzenia auta

Próba otworzenia zamka w drzwiach, w bagażniku lub – ostatecznie – wybicie szyby w celu ratowania psiego zdrowia i życia może skutkować pewnymi uszkodzeniami pojazdu, a tnawet konfliktem z osobą, która samodzielnie postanowiła zainterweniować, używając do tego wszelkich dostępnych metod. Słowne dyskusje, pogróżki i wyzwiska oraz agresja fizyczna wobec osoby postronnej mogą skończyć się procesem o zniesławienie.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM