Przegląd techniczny auta. Będą kolejne zmiany w przepisach

Z każdym rokiem nowinki dotyczące przepisów o przeglądach technicznych powodują u kierujących niemałe zamieszanie, a wszelkie informacje wypatrywane są z dużą niecierpliwością. Tak jak co roku, taki i w tym nastąpią znaczne zmiany przepisów. Obecne modyfikację niosą za sobą wzrost cen.

Co zmienią nowe przepisy dotyczące badań technicznych?

Nowe przepisy wprowadzą liczne obostrzenia dla posiadaczy samochodów (choć nie tylko). Większość wchodzących w życie przepisów narzucona jest z góry państwom członkowskim przez Unię Europejską. Oto jedne z najważniejszych zmian, jakie spowoduje wprowadzenie nowych przepisów.

 • Opłata będzie pobierana z góry
  To chyba jedna z najstraszniejszych zmian dla kierowców. Przed wprowadzeniem nowych przepisów, jeżeli nasz pojazd nie przeszedł pomyślnie badań technicznych, opłata nie została pobierana. Obecnie to jednak ma się zmienić i z pewnością na niekorzyść wielu kierowców. Za badania należy zapłacić już przed wykonaniem badania technicznego, a stawki kształtują się następująco:
  • Motocykle i motorowery – 75 zł.
  • Samochody osobowe – 126 zł.
  • Samochód osobowy z instalacją gazową - 176 zł.
  Ustawodawca zastrzega sobie również, że ceny mogą wzrastać z każdym rokiem. Nie przewiduje się natomiast obniżki.
 • Kara za spóźnienie
  Z pewnością każdemu chociaż raz zdarzyło się przegapić termin badania technicznego. Można powiedzieć, że nie groziły wtedy za to żadne srogie kary, teraz wszystko ma ulec zmianie. Spóźnienie się z wykonaniem badania technicznego o 30 dni, ma skutkować zapłaceniem podwójnej opłaty. To jednak nie jedyne obostrzenia, aby wykonać badania, trzeba zgłosić się na stację kontroli pojazdów prowadzoną przez Transportowy Dozór Techniczny, a to nie taka prosta sprawa, ponieważ przypada tylko jedna stacja na województwo.

To tylko dwie najważniejsze zmiany, które uderzą prosto w kierowców, a wielu z nas może je dość mocno odczuć. Nowe przepisy to również zmiana, która dotknie same stacje kontroli pojazdów, ponieważ będą one częściej i w dużo dokładniejszy sposób sprawdzane.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM