Przegląd samochodu przed wakacyjnym wyjazdem, na co zwrócić uwagę?

W ciągu roku są dwie takie pory, kiedy szczególnie powinniśmy zainteresować się stanem technicznym naszego samochodu. Jest to zbliżająca się zima oraz sezon letni. Jeśli planujemy podróż na wakacje właśnie swoim samochodem to powinniśmy to zrobić wyjątkowo dokładnie. Według statystyk przeszło 60 % wyjeżdżających korzysta ze swoich aut.

Kontrolę stanu technicznego można zrobić samemu jednak nie każdy się na tym zna lub ma na to czas i chęci. Zawsze można ten temat zostawić mechanikowi za odpłatnością. Bez względu na to co wybierzemy kontroli powinny podlegać przede wszystkim poziomy płynów eksploatacyjnych i oleju. To jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Tak samo w przypadku oświetlenia. Żarówki możemy zakupić na każdej stacji i bez trudu wymienić je sami. Pomyślmy o zmianie wycieraczek. Nie jest to wielki koszt, a na pewno zmieni to komfort prowadzenia przy ewentualnej ulewie.

Ważne jest także wyrównanie ciśnienia w kołach. Samodzielnie wykonamy je na stacji przy stanowisku do tego przeznaczonego. Tyczy się to też koła zapasowego. Przy tej okazji sprawdźmy czy posiadamy w bagażniku również podnośnik. Ponadto warto sprawdzić stan układu kierowniczego, akumulatora, hamulców, zawieszenia oraz jego geometrię. Te sprawy pozostawmy już fachowcom. Jeśli trasa będzie długa i szybka to mechanik może zalecić wymianę klocków hamulcowych.

Zanim ruszymy w podróż upewnijmy się, że w samochodzie mamy wymaganą z przepisami gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Przyda się też kamizelka odblaskowa, w razie zdarzenia czy awarii w porze nocnej. Zadbajmy również o kompletną apteczkę. Jeżeli dysponujemy klimatyzacją samochodową to jest to najlepszy czas w ciągu roku, aby zająć się jej odgrzybieniem. Wybierając się zagranicę, sprawdź zasady swojej polisy OC, AC i assistance. Poza krajem mogą się nieco różnić np. możliwość korzystania z bezpłatnego holowania pojazdu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM