Wady i zalety opon całorocznych

Podstawowym wyposażeniem każdego samochodu są oczywiście opony. Podzielić je można na opony sezonowe oraz całoroczne. Zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, a liczba naprawdę mroźnych dni sięga zaledwie do kilkunastu. Do tego dochodzi coraz lepsza jakość nawierzchni dróg. Stąd nie ma co się dziwić, że kierowcy coraz częściej wybierają opony całoroczne.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego podjął się badania z jakiego wynika, że około 10% Polaków korzysta jedynie z wielosezonowego ogumienia. Procent ten co roku bezsprzecznie rośnie. Zaletą takich opon jest przede wszystkim fakt, iż nie trzeba ich zmieniać na każdy okres letni czy zimowy, nigdzie magazynować, a tylko dbać o ich właściwe ciśnienie oraz wyważenie.

Należy jednak pamiętać, że nie są one ideałem. Całoroczne opony są przyzwoite pod wieloma względami, ale zawsze będą na przegranej pozycji w stosunku do sezonowych letnich lub sezonowych zimowych opon w warunkach, do jakich zostały wyprodukowane.

Wynika to z tego, że wielosezonowe są mieszanką, połączeniem opony letniej z zimową, która ma za cel zrównoważyć właściwości jezdne w każdym warunkach atmosferycznych.

Całoroczna guma (wykorzystywana do produkcji opony) składa się ze zwiększonej ilości krzemionki oraz olejów roślinnych, dlatego dobrze hamuje latem, lecz nie tak jak sezonowa - letnia. Z uwagi na bardziej podatną strukturę znacznie gorzej radzi sobie z dynamicznym skręcaniem oraz wytrzymałością ścierania bieżnika. Słabiej wypada też w testach hamowania - różnice względem letniej opony sięgają kilku metrów przy prędkości 100 km/h.

Opony całoroczne zaleca się głównie do samochodów mniejszych, o niewielkiej mocy silnika i wykorzystywanych do jazdy po mieście. Przy takim samochodzie ogumienie uniwersalne sprawdzi się przez około 8 lat. Kupując dobrej jakości opony całoroczne mamy do czynienia z jednorazowym wydatkiem. Jest to na pewno korzystne dla portfela kierowcy. Wybór należy do kierowcy, a najlepszym rozwiązaniem jest przeanalizować najpierw swoje potrzeby.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM