Cofanie licznika czy to się opłaca?

Cofanie licznika nie kojarzy się z czymś pozytywnym. Wręcz przeciwnie, nielegalne zmiany w liczniku pojazdu uznawane są za oszustwo, które ma na celu wprowadzenie klienta w błąd. Warto jednak sprawdzić, czy faktycznie cofanie licznika opłaca się osobie sprzedającej pojazd, czy może lepiej darować sobie takie "ulepszenie" pojazdu.

Cofanie liczników w praktyce

Cofanie liczników stało się procederem bardzo popularnym wśród pojazdów sprowadzanych z zachodu. Handlarze pojazdów cofali licznik auta nawet o połowę, by pojazd okazał się atrakcyjny dla kupującego. W Niemczech przeciętny kierowca pokonuje znacznie więcej kilometrów niż Polak, ponieważ pozwala na to infrastruktura drogowa. W naszym kraju 300 czy nawet 500 tysięcy kilometrów na liczniku to znacznie za dużoi niestety - Polacy takich aut nie kupią lub będą skłonni zapłacić za nie niewielką sumę.

Warsztat samochodowy Kraków

Czy cofanie liczników jeszcze się opłaca?

Obecnie cofanie liczników stanowczo nie opłaca się handlarzowi czy mechanikowi. Na ukrócenie nielegalnego procederu z pewnością wpłynie nowelizacja, obowiązująca od 25 maja 2019 roku. Artykuł 306a Kodeksu Karnego wprowadza bowiem nowe przestępstwo:

§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak widać, sankcje za cofanie licznika będzie ponosiła nie tylko osoba, która wykona taką usługę, ale również jej zleceniodawca.

Jak sprawdzić, czy licznik nie był cofany?

Na niekorzyść nieuczciwych handlarzy działa również rejestracja aktualnych przebiegów pojazdu, które można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Diagnosta podczas przeglądów okresowych jest zobowiązany wprowadzać do bazy aktualny przebieg pojazdu. Dostęp do bazy na podstawie numeru VIN i nr rejestracyjnego ma każdy, również potencjalny kupujący, dlatego można łatwo sprawdzić, czy deklarowany przebieg pojazdu jest zgodny z prawdą.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM