Kiedy należy wymieniać olej w silniku?

Jednym z bardziej dyskusyjnych tematów w kwestii eksploatacji auta jest to, jak często należy wymieniać w nim olej silnikowy. Istnieją różne teorie na ten temat, które nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością i wiedzą z zakresu mechaniki samochodowej. Kiedy więc należy wymieniać olej w silniku, aby z jednej strony nie doprowadzić do nadmiernego tarcia, a z drugiej zaś nie narazić portfela na kolejny wydatek?

Zalecenia producentów oleju – czy warto się nimi kierować?

Nie ma jednej ściśle określonej i uniwersalnej zasady dotyczącej częstotliwości wymiany oleju silnikowego. Każdy producent ma swoje własne zalecenia. Często sprzedawane są też oleje przeznaczone do specyficznego typu aut, ale także konkretnego ich zastosowania. Częściowo jest to po prostu marketing, ale ma swoje przełożenie na osiągi i czas zużywania oleju. Nie ma powodu, żeby nie ufać w reklamowaną żywotność – nawet w przypadku produktów long life (o przedłużonej żywotności, teoretycznie dwukrotnie dłuższej niż zwykłe produkty).

Czy olej silnikowy warto wymieniać jak najczęściej?

Przeciętny olej jest produkowany z myślą o 15 000 kilometrów. Jest to teoretyczny czas, do którego zachowuje swoje właściwości (w tym lepkość, dzięki której osiada na komponentach układu silnika oraz zachowuje względną czystość). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zapobiegawczo wymieniać go znacznie częściej. Tym bardziej, że silnik silnikowi nierówny, a specyfika jazdy konkretnego kierowcy może tego wymagać. Jeżeli nie masz pewności co do tego, czy powinieneś już wymienić olej w aucie na nowy, odwiedź warsztat samochodowy Kraków. Specjaliści dostępni na miejscu na pewno rozwiążą Twoje dylematy w tym zakresie.

Co wpływa na większe zużycie oleju?

Producenci, określając żywotność swoich produktów, biorą pod uwagę średnie zużycie dla przeciętnej jazdy. Pod tym pojęciem rozumieją typową jazdę po mieście w warunkach względnie dobrej pogody (i dosyć uśrednionej temperatury) na zimnym silniku, z częstymi postojami na światłach. W przypadku osób, których specyfika pracy wymaga innego typu jazdy (na przykład na długich dystansach) całkiem rozsądne jest zastanowienie się nad doborem oleju o konkretnym zastosowaniu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM