Czy tankowanie droższych paliw ma sens?

Akcje marketingowe producentów droższych paliw, a także chaos informacyjny wokół faktycznej skuteczności wynikającej z ich stosowania sprawia, że kierowcy nie zawsze wiedzą, czy tankowanie paliwem premium w istocie ma sens. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy stosowanie paliw premium wpływa na wyższe osiągi?

Zdaniem ekspertów, tankowanie na stacjach paliw wyższej jakości paliw nie ma przełożenia na wyższe osiągi. W przypadku starszych modeli samochodów efekt może być wręcz odwrotny, gdyż pojawia się tutaj zjawisko tak zwanego spalania stukowego. Specjaliści z warsztatu samochodowego Kraków podkreślają również, że stosowanie paliw premium wcale nie musi przekładać się w zauważalny dla użytkownika sposób na wyższe osiągi.

Czy zakup droższego paliwa ma wpływ na przejechanie większej liczby kilometrów?

Jednym z częściej stosowanych argumentów przez sprzedawców droższych paliw jest ten dotyczący możliwości przejechania znacznie większych odległości na pełnym baku. Tymczasem, jak się okazuje, większość przeprowadzonych badań określa wzrost wydajności spalania na poziomie 5%. O ile 5% nie robi wrażenia na użytkownikach, to faktyczny wynik, jaki udaje się osiągnąć większości samochodów, wypada jeszcze słabiej – jest to zazwyczaj około 1%.

Czy tankowanie droższego paliwa wpływa na żywotność części auta?

Ze wszystkich argumentów przemawiających za stosowaniem paliwa premium ten o dłuższej żywotności poszczególnych podzespołów ma największe uzasadnienie. W dużej mierze jest to efektem dodatków uszlachetniających, których zadaniem jest zapewnienie czystszego spalania i mniejsze osadzanie się zanieczyszczeń w układzie, a także lepsze smarowanie układu oraz efekt antykorozyjny i antypienny. O ile jednak w przypadku nowszych modeli aut potencjalne korzyści płynące ze stosowania paliw premium przeważają nad wadami (na przykład wyższa cena), o tyle w przypadku starszych aut pojawia się wysokie ryzyko wypłukania przez lata gromadzonych zanieczyszczeń, które zatkają układ wtryskowy pojazdu. Szlachetne zamiary mogą dać wyjątkowo niepożądane skutki, a na starsze auto zatankowane droższym paliwem czekać będzie warsztat samochodowy Kraków.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM