Zielone tablice rejestracyjne już od 1 stycznia 2020 roku

Zielone tablice rejestracyjne są sposobem na odróżnienie samochodów o tradycyjnym napędzie spalinowym od pojazdów napędzanych energią elektryczną lub wodorem. Jakie prawa i obowiązki będą dotyczyć kierowców w związku z wprowadzeniem nowego wzoru tablic?

Zielone tablice rejestracyjne – kiedy zaczną obowiązywać i dla kogo są przeznaczone?

Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce zaczną obowiązywać zielone tablice rejestracyjne z czarnymi literami i cyframi. Będą przeznaczone wyłącznie dla samochodów elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. W myśl ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 roku „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Oprócz zielonych tablic rejestracyjnych, pojazdy będą oznaczone przy pomocy naklejek legalizacyjnych. Samochody elektryczne otrzymają naklejki z czerwoną obwódką, zaś samochody wodorowe – z żółtą.

Już od 11 lipca tego roku rozpocznie się wydawanie zielonych tablic rejestracyjnych. Nowe przepisy nie będą obligatoryjne dla właścicieli pojazdów napędzanych energią elektryczną lub wodorową, którzy zdążyli zarejestrować pojazd przed tą datą. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku nowy wzór tablic stanie się powszechnie obowiązującym dla właścicieli pojazdów elektrycznych i wodorowych.

W jakim celu ustawodawca wprowadził nowe tablice rejestracyjne?

Wprowadzenie nowego rodzaju tablic rejestracyjnych ma na celu ułatwienie właścicielom pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem poruszanie się po specjalnie wytyczonych miejscach, między innymi po buspasach czy strefach czystego transportu. W przyszłości może to być bardzo duży wyznacznik dla miast, które będą wyznaczać strefy ekologiczne, pozwalające na wjazd wyłącznie samochodom o określonym rodzaju zasilania. Na tym etapie Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że nowym wzorem tablic rejestracyjnych zostanie objętych dwadzieścia tysięcy samochodów w Polsce.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM